Załącznik nr 1 do Zarządzenia z dnia 11.05.2020r.
Dyrektora Przedszkola w Bliznem Jasińskiego
Wytyczne dla Rodziców/opiekunów prawnych Przedszkola w Bliznem Jasińskiego
w okresie ogłoszonego stanu epidemii w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-19
§ 1
1. „Wytyczne dla Rodziców/opiekunów prawnych Przedszkola w Bliznem Jasińskiego w okresie ogłoszonego stanu epidemii w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-19”, zwane dalej „zasadami”, obowiązują od dnia 18 maja 2020 r. do czasu odwołania stanu epidemii przez organy nadrzędne.
2. Niniejsze zasady ustala się w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym na terenie przedszkola i ochrony przed rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej COVID-19.
3. Zasady obowiązują wszystkich rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola oraz osoby trzecie przebywające na terenie placówki.
4. Za zapewnienie stosowania w placówce niniejszych zasad, odpowiada dyrektor Przedszkola w Bliznem Jasińskiego.
§ 2
1. W okresie ogłoszonej epidemii przedszkole pracuje w godzinach od 7.00 do 17.00.
2. Placówka pełni funkcję opiekuńczą i wychowawczą, nie jest realizowane nauczanie zdalne.
3. Przedszkole nie realizuje zajęć dydaktycznych, ale nauczyciele mogą podjąć autonomiczną decyzję o ich realizacji w przydzielonej grupie pod warunkiem, że nie będzie ona sprzeczna z niniejszą procedurą i zasadami bezpieczeństwa.
4. Pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkola w czasie epidemii mają dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. W pierwszej kolejności będą to dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu
i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
5. Ilość oddziałów w przedszkolu zależy od liczby dzieci zadeklarowanych do przedszkola w tym okresie oraz od liczby nauczycieli przystępujących do pracy.
6. Maksymalna liczba grup może wynieść 4, przy założeniu że wszyscy nauczyciele przystępują do pracy.
7. W związku ze zróżnicowaniem metrażu poszczególnych sal zajęć, dopuszcza się dwie grupy po 10 dzieci i dwie grupy po 12 dzieci.
8. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 dziecko i opiekuna.
9. W szczególnych przypadkach liczba dzieci w grupie może być zwiększona o 2 dzieci,
po uzgodnieniu z organem prowadzącym przedszkole.
10. Do grup przydziela się dzieci w miarę możliwości zgodnie z dotychczasowymi przydziałami, jednak dyrektor może połączyć dzieci zbliżone wiekowo - tak powstałych grup nie zmienia się. Jedyna zmiana w składzie może wynikać z faktu dochodzenia dzieci deklarowanych przez rodziców.
11. Dzieci z jednej rodziny (rodzeństwa) przydziela się do jednej grupy – biorąc pod uwagę możliwości dzieci wolne miejsca w grupie.
12. Dzieci z grup nie mogą się łączyć, mieszać, spotykać.
13. Każda grupa ma wyznaczoną i przydzieloną salę, w której przebywa każdego dnia –przydział sali jest stały i niezmienny.
14. Opiekę nad każdą grupą w jednym czasie sprawuje nauczyciel, pomoc nauczyciela i wyznaczona woźna, którzy obowiązkowo utrzymują dystans pomiędzy sobą wynoszący 1,5 m.
a) przydział nauczycieli, pomocy nauczycieli i woźnych do grup jest stały i niezmienny.
b) w przypadku nieobecności przydzielonego do grupy nauczyciela, dyrektor za zgodą organu prowadzącego przydziela godziny doraźnego zastępstwa tylko drugiemu nauczycielowi danego oddziału.
c) w przypadku braku zgody organu prowadzącego na przydzielenie godzin zastępstw doraźnych czas pracy tego oddziału ulega skróceniu. Rodzice są telefonicznie zawiadamiani o skróceniu godzin pracy oddziału. Rodzice są zobowiązani do odebrania dziecka do podanej godziny
d) z opiekunami danej grupy nie kontaktują się pracownicy pozostałych pionów: pracownicy kuchni oraz pozostali pracownicy obsługi, nieprzydzieleni do grup.
15.W okresie pandemii dzieci nie myją zębów w placówce.
16.W przedszkolu na czas pandemii dzieci nie leżakują.
17. W szatni mogą się znajdować tylko niezbędne rzeczy na zmianę. Nie zostawiamy żadnych rzeczy w szatni.
18.Dziecko nie może być przyprowadzane codziennie w tym samym ubraniu.
19.Z sal usunięte są dywany, miękkie kanapy i fotele, zabawki i pomoce trudne lub niemożliwe do dezynfekcji.
§ 3
1. Ogranicza się do minimum przebywanie w przedszkolu rodziców oraz osób trzecich.
2. W przedszkolu wydziela się strefę dostępną dla rodziców i osób trzecich – przedsionek wejściowy. Strefa kończy się na czerwonej taśmie naklejonej na podłodze.
a) Wydzielenie strefy bezpieczeństwa w przedsionku przedszkola:
- w strefie może przebywać tylko 1 osoba lub 1 rodzic z dzieckiem.
- jeśli przez szyby widać, że przedsionek jest już zajęty należy czekać na wejście przed budynkiem (nie na schodach, nie bezpośrednio przy drzwiach).
- należy zachować między stojącymi odstęp 2 m.
3. Wejście rodzica lub osoby trzeciej do strefy zarezerwowanej dla dzieci i pracowników przedszkola, jest możliwe po uzgodnieniu z dyrektorem lub upoważnionym pracownikiem przedszkola, z zachowaniem obowiązujących rygorów sanitarnych.
4. Podczas pobytu w przedszkolu, dzieci i ich opiekunowie oraz inni pracownicy, zakrywają usta i nos, jeżeli jest to wskazane w przepisach prawa, wytycznych Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, a także w niniejszych zasadach.
5. Wszyscy pracownicy wyposażeni są w środki ochrony indywidualnej, które mają obowiązek stosować w sytuacji bezpośredniego kontaktu z rodzicem lub osobą trzecią, a także w sytuacji konieczności bezpośredniego kontaktu z dzieckiem lub innym pracownikiem.
6. Rodziców i osoby trzecie wchodzące do przedsionka, obowiązuje dezynfekcja rąk środkiem udostępnionym w przedsionku placówki oraz zastosowanie własnych maseczek i rękawiczek jednorazowych.
7. Na szybie przy wejściu głównym umieszczone są numery telefonów do organu prowadzącego przedszkole, właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u osoby znajdującej się na terenie placówki.
8. Rodzic z infekcją (gorączka, katar, kaszel), nie może przyprowadzić dziecka do placówki.
9. Przed przyprowadzeniem dziecka do placówki, rodzic jest zobowiązany do zmierzenia dziecku temperatury w domu.
§ 4
1. Dyrektor we współpracy z organem prowadzącym zapewnia:
1) sprzęt, środki czystości i do dezynfekcji, które zapewnią bezpieczne korzystanie
z pomieszczeń przedszkola, placu zabaw oraz sprzętów, zabawek znajdujących się
w przedszkolu;
2) dozowniki płynu do dezynfekcji rąk - przed wejściem do budynku, na korytarzach przy drzwiach do sal zajęć oraz w miejscu przygotowywania posiłków,
3) środki ochrony osobistej dla każdego pracownika, oraz ogólnodostępne rękawiczki
i maseczki ochronne/przyłbice dla pracowników mających kontakty z osobami trzecimi, w tym rodzicami i dostawcami;
4) plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk i instrukcje stosowania środków do dezynfekcji rąk, umieszczone w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych oraz przy dozownikach z płynem;
5) pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe, zaopatrzone w maseczki, rękawiczki, fartuch ochronny i przyłbicę oraz płyn do dezynfekcji rąk;
6) pełną informację dotyczącą stosowanych metod zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony przez zakażeniem koronawirusem oraz procedurę postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia zakażenia u dziecka lub pracownika.
2. Dyrektor w szczególności:
1) nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników przedszkola zgodnie
z powierzonymi im obowiązkami;
2) dba o to, by w salach, w których spędzają czas dzieci, nie było zabawek i innych przedmiotów, których nie można skutecznie umyć i zdezynfekować;
3) komunikuje się na bieżąco z rodzicami, telefonicznie lub mailowo, w sprawach dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego dzieci;
4) kontaktuje się z rodzicami telefonicznie, w przypadku podejrzenia wystąpienia
u dziecka choroby COVID-19;
5) informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u dziecka lub pracownika;
6) współpracuje ze służbami sanitarnymi adekwatnie do zaistniałej sytuacji i potrzeb;
7) instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia zakażenia koronawirusem;
8) wydaje pracownikom zakaz: grupowania, rotowania pomiędzy grupami, nieuzasadnionego przemieszczania się po przedszkolu;
9) nakazuje noszenie maseczek / przyłbic przez pracowników, rodziców i osoby obce przebywające w strefie bezpieczeństwa: przedsionek oraz szatnia;
10) nakazuje dokonywanie pomiaru temperatury dzieciom i pracownikom;
§ 5
1. Każdy pracownik przedszkola zobowiązany jest:
1) stosować zasady profilaktyki zdrowotnej, w tym regularnego mycia rąk przez 30 sekund mydłem i wodą oraz odkażanie środkiem dezynfekującym, zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych;
2) kasłać i kichać w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia;
3) dezynfekować ręce w strefie bezpieczeństwa budynku, zgodnie z zasadami dezynfekcji rąk;
4) dokonać pomiaru temperatury przed rozpoczęciem pracy, w obecności drugiego pracownika;
5) informować dyrektora lub inną upoważnioną osobę o wszelkich objawach chorobowych zaobserwowanych u dzieci;
6) zachowywać dystans min. 1,5 m w kontaktach z innymi osobami i dziećmi;
7) przestrzegać procedury postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia zakażenia koronawirusem;
8) stosować środki ochrony indywidualnej, w które został wyposażony przez dyrektora, zgodnie z zasadami określonymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.
2. Pracownicy pomocniczy – kierownik gospodarczy, intendent, pracownik gospodarczy, pracownicy obsługi nieprzydzieleni do grup oraz personel kuchenny, nie mogą mieć kontaktu z dziećmi oraz osobami pracującymi w grupie: nauczyciele, pomoce nauczyciela, woźna.
3. Obowiązuje zakaz grupowania, rotowania pomiędzy grupami, nieuzasadnionego przemieszczania się po przedszkolu.
2.Każdy Rodzic zobowiązany jest do:
- ścisłego przestrzegania niniejszej procedury;
- prowadzenia wnikliwej obserwacji dzieci pozwalającej na dostrzeżenie symptomów zakażenia koronawirusem;
- przekazywania do przedszkola istotnych informacji o stanie zdrowia dziecka;
- zaopatrzenia dziecka w indywidualną ochronę nosa i ust podczas drogi do i z przedszkola;
- nauczenie dzieci sposobu zasłaniania twarzy podczas kichania, czy kasłania.
- nieprzyprowadzania dziecka do przedszkola, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji;
- wyjaśnienia swojemu dziecku sytuacji i stosowania zasady krótkiego pożegnania;
- kontaktowanie się z nauczycielem telefonicznie, mailowo;
- przypominania dziecku o podstawowych zasadach higieny;
- każdorazowego dezynfekowania rąk, zasłaniania nosa i ust podczas pobytu w przedszkolu.
§ 6
1. Przyprowadzanie dziecka do przedszkola:
1) Dziecko idzie do przedszkola bez żadnych niepotrzebnych rzeczy i bez
zabawek.
2) Dziecko należy przyprowadzić do godz. 8.00. Po tej godzinie dziecko nie będzie przyjęte.
3) Do przedszkola można przyprowadzić tylko dziecko zdrowe, bez żadnych oznak chorobowych.
4) Rodzic z infekcją (gorączka, katar, kaszel), nie może przyprowadzić dziecka do placówki.
5) Do przedszkola nie przyprowadza się dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
6) Dyrektor może odmówić przyjęcia dziecka, u którego pracownik przejmujący dziecko zauważył niepokojące objawy.
7) Rodzice są zobowiązani do uaktualnienia numerów telefonów: przy I przyjściu dziecka do przedszkola i przy każdej zmianie.
8) Sposób postepowania przy przyprowadzeniu dziecka do przedszkola
– Rodzicu:
· musisz mieć na twarzy maseczkę i rękawiczki.
- dziecko powyżej 4 r.ż. także powinno mieć maseczkę w czasie drogi do przedszkola;
· wejdź z dzieckiem do przedszkola i zatrzymaj się w oznakowanej strefie bezpieczeństwa– nie przekraczaj czerwonej linii;
· zdezynfekuj ręce płynem przy użyciu dozownika znajdującego się w wyznaczonej strefie – przedsionek wejściowy – zgodnie z instrukcją;
· czekaj na pracownika, który odbierze dziecko i zmierzy dziecku temperaturę przy użyciu bezdotykowego termometru - wyniki pomiarów nie będą nigdzie odnotowywane
- jeśli dziecko będzie miało podwyższoną temperaturę (powyżej 37,5°) będziecie musieli powrócić do domu
- jeśli nie wyrażasz zgody na pomiary temperatury nie możesz przyprowadzać dziecka do przedszkola
· jeśli temperatura nie budzi zastrzeżeń pracownik przejmuje dziecko, a Ty idziesz do pracy;
· pracownik udaje się z dzieckiem do szatni, tam dziecko samodzielnie przebiera się, a następnie pracownik przekazuje je nauczycielowi – wg dokonanego przez dyrektora przydziału;
9) W czasie przyprowadzania dziecka należy ograniczyć do minimum wszelkie rozmowy, sprawnie wykonywać czynności tak, aby nie blokować dojścia pozostałym, czekającym na zewnątrz.
10) Odpowiedzialność przedszkola rozpoczyna się z chwilą przekazania dziecka pracownikowi.
11) W strefie bezpieczeństwa wywieszona będzie informacja o grupie i sali, w której będzie przebywało dziecko, a także nazwiska nauczycieli i pomocy nauczyciela przypisanych do grupy.
12) Pracownik po odebraniu dziecka od rodzica, rejestruje czas jego wejścia, pomaga w rozbieraniu się, odprowadza do sali i pozostawia pod opieką nauczyciela.
13) W przypadku zaobserwowania przez pracownika przejmującego dziecko od rodziców, niepokojących objawów chorobowych u dziecka, pracownik nie odbiera dziecka, pozostawia je rodzicom i informuje dyrektora lub osobę go zastępującą o zaistniałej sytuacji.
14) Dyrektor może odmówić przyjęcia dziecka, u którego pracownik przejmujący dziecko zauważył niepokojące objawy.
15) W przypadku pozostawienia dziecka w przedszkolu i wystąpienia u niego objawów chorobowych, rodzic jest telefonicznie informowany o konieczności niezwłocznego odebrania dziecka i kontaktu z lekarzem, a następnie o konieczności przekazania dyrektorowi informacji zwrotnej dotyczącej zdrowia dziecka.
Odbieranie dziecka z przedszkola
1. Dziecko należy odebrać najpóźniej do godz. 17.00.
2. Sposób postepowania przy odbieraniu dziecka – Rodzicu:
a) musisz mieć na twarzy maseczkę i rękawiczki.
b) pamiętaj o nowej (czystej) maseczce dla dziecka, jeżeli ma ono więcej niż 4 lata.
c) wejdź do przedszkola i zatrzymaj się w oznakowanej strefie bezpieczeństwa – nie przekraczaj czerwonej linii.
d) zdezynfekuj ręce płynem przy użyciu dozownika znajdującego się w strefie bezpieczeństwa – zgodnie z instrukcją.
e) zadzwoń domofonem do Sali dziecka i poczekaj na sygnał. Wywołaj dziecko.
f) pracownik przedszkola sprawdzi Twoją tożsamość – z bezpiecznej odległości.
g) dziecko samodzielnie ubiera się w szatni, ewentualnej pomocy dziecku udzieli pracownik przedszkola.
h) pracownik przyprowadza dziecko rodzicowi - bez podawania ręki, bez brania na ręce, itp.
i) ubierasz maseczkę dziecku (powyżej 4 r.ż.) i wychodzisz.
3. Odpowiedzialność przedszkola kończy się z chwilą przekazania dziecka rodzicowi.
4. Przy odbieraniu dziecka należy ograniczyć do minimum przebywanie w strefie bezpieczeństwa, aby nie blokować dojścia pozostałym rodzicom.
5. W czasie oczekiwania na wejście do strefy bezpieczeństwa – przedsionka należy zachowywać miedzy sobą odstęp 2 m.
6.W przypadku, gdy dzieci przebywają na placu zabaw, dziecko przyprowadza z placu zabaw wyznaczony pracownik. Osoba odbierająca dziecko nie wchodzi na plac zabaw.
§ 7
1.Dzieci przebywając w przedszkolu będą:
a) bardzo często wykonywać czynności higieniczne i samoobsługowe pod nadzorem nauczyciela i pomocy nauczyciela – realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego w obszarze fizycznym;
b) korzystać z zabawek, jednak ograniczonych do takich, które łatwo można dezynfekować;
c) uczestniczyć w zabawach proponowanych przez nauczycieli;
d) korzystać z przedszkolnego placu zabaw: w wyznaczonej dla grupy strefie / w wyznaczonych dla grupy godzinach oraz korzystanie ze sprzętu, który nie jest otoczony taśmą
e) spacerować po przedszkolnym terenie – przy zachowaniu następujących zasad:
· grupy nie mieszają się
· każda grupa ma swoją wydzieloną strefę lub ustaloną godzinę,
· zabawki na placu zabaw są codziennie dezynfekowane
f) siedzieć przy posiłkach i w czasie zabaw stolikowych w miarę możliwości w bezpiecznej odległości – maksymalnie po 2 przy jednym stoliku (naprzeciwko siebie przy krótszych bokach)
2.Dzieci przebywając w przedszkolu nie będą:
a) przynosić swoich zabawek z domu
b) podawać ręki na powitanie
c) leżakować w tradycyjnej (dotychczasowej) formie
d) myć zębów
e) wychodzić poza teren przedszkola na spacery: do parku, na inne place zabaw, itp.
§ 8
1. W przedszkolu organizowane będzie żywienie dzieci z zachowaniem reżimu sanitarnego.
2. Dzieci spożywają posiłki przy stolikach na stołówce zgodnie z przestrzeganiem zasad odległości.
3. Posiłki będą spożywane o ustalonych godzinach.
§ 9
1. Przedszkole nie organizuje wyjść poza teren przedszkola.
2. W przypadku, gdy pogoda na to pozwala, dzieci korzystają z przedszkolnego placu zabaw, przy czym dzieci mogą korzystać jedynie ze sprzętów dopuszczonych do użytku przez dyrektora. Pozostałe sprzęty zostają otaśmowane/odgrodzone.
3. Dzieci mogą korzystać z przedszkolnego placu zabaw, spacerować po przedszkolnym terenie – przy zachowaniu następujących zasad:
· grupy nie mieszają się
· każda grupa ma swoją wydzieloną strefę lub ustaloną godzinę pobytu.
· zabawki na placu zabaw są codziennie dezynfekowane
4. Do szatni poszczególne grupy dzieci wchodzą rotacyjnie.
5. Na teren ogrodu poszczególne grupy wychodzą wyjściem bocznym/bezpośrednio z sal przez drzwi balkonowe.
6. Urządzenia znajdujące się na terenie placu zabaw dopuszczone do użytku, na zakończenie każdego dnia są czyszczone i dezynfekowane przez dozorcę.
7. Plac zabaw jest zamknięty dla rodziców, osób upoważnionych do odbioru dzieci i innych osób postronnych, po dzieci przychodzi wyznaczona osoba.
§ 10
1.Sposób komunikowania się:
- Rodzice mogą kontaktować się z dyrektorem telefonicznie i mailowo, z nauczycielami mailowo, zgodnie z zasadami ustalonymi w każdej grupie.
§ 11
1.Wykaz dokumentów wykorzystywanych w trakcie pracy i potwierdzających jej wykonanie.
- Rejestr czynności mycia i dezynfekowania
- Przydział do grup i rozkład czasu pracy nauczycieli i pracowników administracji i obsługi
- Dzienniki zajęć
2.Tryb dokonywania zmian w procedurze: Zmian w procedurze dokonuje dyrektor w sytuacji zmian aktów prawnych lub zaleceń i dyspozycji Ministerstwa Zdrowia, MEN, GIS, organu prowadzącego.
Dyrektor Przedszkola w Bliznem Jasińskiego