Projekt edukacyjny w "Rumiankach"

Marzec 2018 - warsztaty plastyczne - Palemki. W tygodniu poprzedzającym Niedziele Palmową dzieci i ich rodziny wykonywały palemki. 


W październiku 2017r. zaprosiliśmy przedszkolne rodziny do zabawy w fotografa. Powstała wystawa "Przyroda wokół nas" ze zdjęć przyrodniczych dostarczonych na konkurs fotograficzny. Celem konkursu było budzenie dziecięcej wrażliwości przyrodniczej zgodnie z zadaniem planu rocznego i priorytetami MEN  i ukazanie różnorodności świata roślin i zwierząt oraz zjawisk przyrodniczych w różnych porach roku. 


Maj 2017 - Tydzień z książką- w przedszkolu powstała wystawa "Malowane książeczki". W ramach akcji czytelniczej  dzieci wraz z rodzicami wykonywali ilustracje do wybranych bajek.


Kwiecień 2017r. - Wspólnie z Rodzicami wykonujemy palemki i ozdoby wielkanocne.


Listopad 2015r. Warsztaty Mydlarskie. Razem z rodzicami wykonujemy mydełka - prezenty mikołajkowo-gwiazdkowe dla najbliższych.


Grudzień 2014 - rodzinna wystawa plastyczna "Brodaty Święty".


Marzec 2011 - wiosenne warsztaty plastyczne - "Malujemy pisanki"


Grudzień 2011 "Maluję z mamą i tatą bombki" - warsztaty rodzinne z użyciem farb do szkła, ozdabianie bombek świątecznymi wzorami.

W odpowiedzi na potrzeby dzieci niepełnosprawnych w przedszkolu od 2013r. działa oddział integracyjny. Nasza placówka dostosowana jest do przyjmowania dzieci ze specjalnymi potrzebami. Posiada bazę lokalową: sale usytuowane na parterze, bez barier architektonicznych, gabinety do pracy indywidualnej;  zaplecze techniczne: platformy dla niepełnosprawnych, toalety; zaplecze dydaktyczne: pomoce do zajęć i sprzęt rehabilitacyjny.

By dzieci niepełnosprawne miały szansę i mogły nabywać wiadomości i umiejętności zatrudnieni są odpowiednio wykwalifikowani nauczyciele i specjaliści. Ci pierwsi, jak cienie podążają za dziećmi i wspierają je podczas zabaw, zajęć i czynności codziennego dnia przedszkolnego. Specjaliści: pedagog, psycholog, logopeda, rehabilitant,  poprzez indywidualne i grupowe zajęcia wspomagają rozwój dzieci.

Efekty integrowania się dzieci w społeczności przedszkolnej widoczne są każdego dnia. Dzieci  niepełnosprawne obserwując rówieśników uczą się prawidłowych wzorców, naśladują kolegów, są inspirowane i stymulowane poprzez naturalnie zorganizowaną codzienność i kontakty z rówieśnikami. Dzieci zdrowe uwrażliwiane są na potrzeby innych, uczą się akceptacji, tolerancji, szacunku do choroby i słabości, wrażliwości i opiekuńczości.

Dla zrozumienia niepełnosprawności organizujemy zajęcia, zabawy i spotkania prezentujące różne rodzaje niepełnosprawności. 


 "Sprintem do maratonu" 20 maja 2016r. - wspólnie z kolegami uczestniczymy w II Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków zorganizowanym przez miesięcznik "Bliżej Przedszkola" dla aktywnych i wysportowanych biegaczy-przedszkolaków.


*8 kwietnia 2016r. występ grupy integracyjnej na XVII Gminnym Przeglądzie Tanecznym, prezentacja "Tańca z krzesełkami", specjalnie przygotowany układ dla dzieci niepełnosprawnych. Grupa integracyjna pokazała całej babickiej społeczności, jak można pięknie współdziałać pomimo ograniczeń zdrowotnych. Udowodniła, że radość czerpana ze wspólnej zabawy – choćby w formie tańca – jest możliwa i to pomimo barier ruchowych. 


 "Bez wzroku można też" - 18 grudzień 2015r. spotkanie z osobami niewidomymi - Fundacja Polskich Niewidomych i Słabowidzących "TRAKT". 


3 grudnia 2015r. - Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych - zajęcia pokazujące rodzaje niepełnosprawności i bariery z nimi związane.

Sztuka jest jedną z tych rzeczy, które - jak powietrze czy ziemia - znajdują się wszędzie wokół nas, lecz nad którymi rzadko się zastanawiamy

"Sztuka jest jedną z tych rzeczy, które - jak powietrze czy ziemia - znajdują się wszędzie wokół nas, lecz nad którymi rzadko się zastanawiamy"

Herbert Read

Ważnym elementem w pracy przedszkola jest EDUKACJA PRZEZ SZTUKĘ. Stwarzamy w przedszkolu sytuacje sprzyjające rozwojowi ekspresji twórczej, wyobraźni i pomysłowości dziecka. Wzbogacamy dziecięce przeżycia estetyczne oraz rozwijamy różnorodne formy jego twórczości: plastycznej, wokalno-muzycznej, teatralnej. 
Zapewniamy bezpośredni kontakt ze sztuką: udział w koncertach muzycznych i spektaklach teatralnych. Wprowadzamy dziecko w świat sztuki poprzez: spacery i wycieczki w ciekawe architektonicznie i krajobrazowo miejsca, urządzając kąciki teatralne w salach, zabawy z muzyką, stosując ciekawe techniki plastyczne. Tworzymy małe galerie prac plastycznych w salach, holu przedszkola, organizujemy warsztaty plastyczne dla dzieci i rodziców, wystawy fotograficzne i rodzinne wystawy prac plastyczno-konstrukcyjnych. Dzieci prezentują swoje umiejętności biorąc udział w konkursach: recytatorskim, przeglądach piosenek, pokazach tanecznych, występach teatralnych, imprezach lokalnych. Od 2013 roku teatr małego aktora wystawia spektakle dla maluszków:  "Dzieci-Dzieciom". W przedszkolu realizowany jest program plastyczny "Twórczy przedszkolak" realizowany podczas dodatkowych zajęć plastycznych.


Bocianowa wystawa - marzec 2018. Na powitanie wiosny przedszkolaki wykonały bociany różnorodnymi technikami.


Luty 2018 - Przedszkolny Festiwal Piosenki - śpiewamy piosenki o zwierzętach. Były ciekawe aranżacje, stroje, dużo emocje. I oczywiście nagrody.


Rok szkolny 2017/2018 - Świętujemy urodziny pór roku. Na powitanie pory roku dzieci z nauczycielami przygotowują inscenizację słowno-muzyczną lub przedstawienie teatralne. 


Październik 2017 - Jesteśmy z wizytą w teatrze.


Na przedszkolnej scenie gościliśmy instrumenty dawne - koncert "Dudy i flożolet".


Przegląd Teatralny w Zaborowie - czerwiec 2017r. - Gr. IV "Niezapominajki" i przedstawienie "Brzydkie Kaczątko".


Bukiet Pani Wiosny - wysyłamy swoje prace na konkurs plastyczny.


Rok szkolny 2016/2017 - Tańczymy dla naszych Rodziców - Festiwal Tańca i prezentujemy się na Festynie Ekologicznym, Dniu Babic, Gminnym Dniu Dziecka.


Uczestniczymy w Gminnym Przeglądzie Tanecznym - marzec 2017r. Prezentujemy tańce z zajęć rytmicznych. 


Przedszkolny Festiwal Piosenki 2017 - w ramach edukacji przez sztukę odbył się festiwal piosenki. Dzieci przygotowują z rodzicami piosenki i prezentują swoje zdolności wokalne przed przedszkolną widownią.


"Zabawa w teatr" - grupa "Rumianki" rozpoczęła swoją wielką przygodę z teatrem wg programu nauczyciela: p. Ani Kośli. Przyjmowanie roli chorego kotka lub lekarza, poznanie słowa: scenografia, tworzenie scenografii w parach do wybranego fragmentu wiersza. Występy przed kolegami w grupie.


W ramach edukacji przez sztukę cyklicznie organizujemy koncerty muzyczne i spotkania z teatrem. Poznajemy różnorodne instrumenty muzyczne, słuchamy muzyki, zgłębiamy grę aktorską.


Na zakończenie przedszkola gr. VI "Stokrotki" prezentuje bajkę muzyczną "Kopciuszek" - czerwiec 2015r.


Tańce przygotowane na zajęciach muzycznych prezentujemy

na Gminnym Przeglądzie Tanecznym.


Przedszkolny Konkurs Recytatorski.


Odkrywamy dziecięce talenty podczas festiwalu piosenki dziecięcej - "Dziecięca Eurowizja"

Uczestniczymy w polsko-szwajcarskim projekcie "Dzieciństwo bez próchnicy". Celem projektu jest obniżenie częstotliwości  występowania  próchnicy zębów u dzieci w wieku 3-5 lat, poprawa zdrowia jamy ustnej, wzrost świadomości i utrwalenie prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej dzieci.


"O zęby dbam i piękny uśmiech mam"

17 marca 2016r. odbył się w "Rumiankach" grupowy Konkurs Recytatorski. Uczestnicy konkursu mieli przygotować wiersz o tematyce dbania o zęby. Każdy przygotował się na 5+. Były oklaski, uśmiechy i nagrody. Wszystkim uczestnikom gratuluję znakomitej pamięci i odwagi. Konkurs przypomniał jak przedszkolak ma dbać o zęby.  

/A. Kośla/

Back to top