Witajcie!
W minionym roku Dzień Edukacji Narodowej, który obchodzony jest 14 października był dla nas dniem szczególnym, ponieważ dokładnie dziesięć lat temu nasze przedszkole zostało oficjalnie otwarte. Uroczystość otwarcia poprowadziła Dyrektor przedszkola – Małgorzata Siekierska, a oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali: Patryk Stolarski, przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego, Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego Jan Żychliński, ks. prałat Grzegorz Kozicki, ks. Marian Rowicki, Wójt Gminy Krzysztof Turek i sama Pani Dyrektor.
Prace związane z przygotowaniem budynku i sal na przyjęcie pierwszych przedszkolaków i ich rodziców rozpoczęły się dużo wcześniej. Pierwotny termin otwarcia placówki był planowany na 1 września, ale z powodu wydłużenia się prac budowlanych, przedszkole ostatecznie zaczęło działać od 1 października 2010 r. Cała zatrudniona kadra – pedagogiczna i niepedagogiczna porządkowała sale, ustawiała i aranżowała kąciki zabaw. Pani Dyrektor zamawiała meble, kupowała zabawki i pomoce dydaktyczne, sprzęty do zabaw na świeżym powietrzu i wszystko to, co jest niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania przedszkola. Pierwsza kadra pedagogiczna i niepedagogiczna w przedszkolu liczyła 29 osób.
Pierwsze kroki
Do przedszkola uczęszczało 150 dzieci w wieku od 3 do 5 lat. W placówce działało 6 oddziałów, po dwie grupy: maluchów, średniaków i starszaków. W przedszkolu, zgodnie z nową podstawą programową, nie zostały uruchomione grupy dla dzieci 6letnich, ponieważ zostały one przeniesione do zerówek szkolnych.
W przedszkolu oprócz sal dla grup przedszkolnych były przygotowane również sale na zajęcia dodatkowe: sala plastyczna, sala językowa, pracownia logopedy i pokój nauczycielski.
Tak zaczynaliśmy…Przez dziesięć lat wiele zmieniło się w naszym przedszkolu.
Edukacja, rozwój i nauka
Jesteśmy placówką współpracującą z innymi przedszkolami, np. z przedszkolem w Starych Babicach, w którym dzieci z najstarszych grup występują z układami tanecznymi z okazji Dnia Tańca (po raz pierwszy w kwietniu 2011 roku), przedszkolem w Zaborowie, w którym corocznie w maju organizowany jest Dzień Teatru. Nasze przedszkolaki razem ze swoimi wychowawczyniami i pomocami przygotowały między innymi: przedstawienie „Kurki Kasi”, „Piękna i Bestia”, „Tadek Niejadek”, „Pchła Szachrajka”, „Czerwony Kapturek”, „ Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.Od 2011 roku dzieci biorą udział w przeglądach teatralnych.
Przedszkolaki nie tylko występowały, ale również były widzami – na przedszkolnych deskach gościła niezliczona ilość teatrów i wszystkie wywoływały uśmiech na dziecięcych twarzach, a sala widowiskowa, gdyby tylko mogła mówić, na pewno opowiedziałaby o niezliczonej liczbie bali, zabawach i tańcach. Zapraszaliśmy też muzyków, którzy opowiadali o instrumentach oraz dawali prawdziwe koncerty.
Od 11 stycznia 2011 r. przedszkole było organizatorem Rodzinnego Kolędowania. Impreza ta bardzo spodobała się rodzicom i dzieciom. Jej pomysłodawczynią była Katarzyna Żyżelewicz, która co roku zapraszała do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. Przyjeżdżali do nas goście – co roku obecny był muzyk Dariusz Malejonek, a na jednym z Kolędowań przedszkole miało okazję posłuchać Sebastiana Karpiel-Bułecki z Zespołem.
Filozofia Przedszkola
Nasze przedszkole od zawsze było otwarte dla wszystkich dzieci.Dlatego też w roku szkolnym 2020/21 udało się otworzyć pierwszy w Przedszkolu oddział integracyjny dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. W pozostałych grupach również uczą i bawią się dzieci z niepełnosprawnościami.
Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji (naszym gościem była między innymi dorosła osoba niewidoma z psem – przewodnikiem), Dzień Kolorowej Skarpetki czyli Światowy Dzień Osób z zespołem Downa. Nasze przedszkolaki uczą się tolerancji, szacunku i akceptacji dla osób niepełnosprawnych.