Dogoterapia

Dogoterapia to relacja przyjacielska pomiędzy człowiekiem (dzieckiem), a psem. Forma terapii, która doskonale może być połączona z innymi zajęciami specjalistycznymi jak integracja sensoryczna, rehabilitacja ruchowa czy zajęcia logopedyczne.

Poprzez budowanie prawidłowej relacji z psem i naukę bezpiecznego postępowania z psami, dzieci szybko zyskują ufność do czworonożnego przyjaciela, który staje się ich przewodnikiem, motywatorem do działania, rozwiązywania zagadek, nowych zadań, ćwiczeń.

Podczas zajęć wyzwalamy spontaniczną aktywność dziecka w zabawie z psem, dzięki temu możemy kształtować umiejętności okazywania emocji i ich nazywanie,  stymulowanie zmysłów: słuchu, wzroku, dotyku, a także rozwijanie mowy, wzbogacenie zasobu słów i pojęć.

Dzięki bliższej relacji z psem terapeutycznym i poznaniu podstawowych komend, trików szkolenia psów dzieci zdobywają poczucie własnej wartości. Wówczas nic tak nie motywuje dziecka do działania, nauki oraz rehabilitacji jak wierny, oddany pies.

Dogoterapia UCZY, BAWI i KSZTAŁTUJE CHARAKTER.

Na zajęciach dzieci poznają pojęcia takie jak: kształt, wielkość, kolor; doskonalą się w dostrzeganiu różnic i podobieństw. Rozwijają koncentrację i pamięć. Poprzez zaangażowanie wytresowanego psa zwiększamy u dzieci świadomość w schemacie własnego ciała i orientacji przestrzennej. Pracujemy nad doskonaleniem percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dogoterapia również zyskuje w połączeniu arteterapii i bajkoterapii. Najważniejsze by głównym bohaterem zajęć był pies. Udowodniono naukowo, że towarzystwo psa redukuje stres poprzez obniżenie poziomu kortyzolu w organizmie.

Dzieci mają ogromną radość w zabawie z psem, dzięki czemu chętnie biorą udział w ćwiczeniach fizyczno-ruchowych, które rozwijają funkcje motoryczne, koncentracji ruchowej, równowagi i zachęcają do aktywności sportowych. Psy nas rozbawiają w różnych sytuacjach, wyciszają – uspakajają, ale też uczą cierpliwości, wyrozumiałości, konsekwencji, koncentracji, a także rozwijają empatię. TOWARZYSTWO PSA JEST NIEOCENIONE.

W Naszym przedszkolu dzieciaki mają możliwość zabawy i nauki w towarzystwie dwóch buldogów francuskich: Bajki i Denara i dwóch golden retriverów: Fridy i Fialdelfii (Filii).